Новини

 • Реальність господарських операцій у спорі з Державною податкової інспекцією

  Вищий адміністративний суд України розглянув у касаційному порядку справу за позовом Товариства до ДПІ про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
  Обґрунтовуючи нібито фіктивний характер операцій Товариства, ДПІ використала класичний набір аргументів, а саме:
  - незнаходження постачальників за місцем реєстрації;
  - подання постачальниками податкової звітності з мінімальними або нульовими показниками;
  - відсутність у контрагентів Товариства об'єктивної можливості виконати зобов'язання з поставки товару в силу відсутності основних фондів, транспортних засобів та необхідних трудових ресурсів;
  - непредставлення Товариством товарно-транспортних накладних на підтвердження факту перевезення товару.
  Виносячи рішення на користь платника податків, суд зазначив наступне. Чинне податкове законодавство не пов'язує право платника на податковий кредит з перебуванням його постачальника за юридичною адресою, з повнотою відображення постачальником у своїй податковій звітності відповідних господарських операцій, з фактичною сплатою постачальником податків до бюджету, з дотриманням ним законодавчо встановлених умов провадження господарської діяльності.
  Відсутність контрагентів за місцезнаходженням, відсутність у них умов для провадження госпдіяльності, несплата ними податків до бюджету є свідченням порушень, допущених цими контрагентами (тобто третіми особами), а не доказом недобросовісності Товариства як платника податків.
  Водночас ВАСУ наголосив, що укладення трудового договору не є єдиним способом залучення фізосіб до вчинення необхідних дій в процесі виконання поставки, а право платника на податковий кредит не залежить від того, за рахунок яких ресурсів (власних або залучених) здійснюється поставка товарів постачальником.
  Також важливу роль відіграє доведеність факту використання Товариством придбаних товарів, робіт та послуг у власній господарській діяльності.
  Крім того, суд в черговий раз звернув увагу на те, що відсутність товарно-транспортних накладних не може свідчити про нездійснення господарської операції, за умови надання підприємством всіх інших належно оформлених підтверджуючих документів, які мають бути складені в залежності від виду господарської операції (договорів, податкових накладних, видаткових накладних, актів приймання-передачі, актів виконаних робіт, довідок про вартість виконаних підрядних робіт, актів списання використаних матеріальних цінностей тощо).
  На підставі викладеного, ВАСУ залишив без задоволення касаційну скаргу ДПІ та залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог Товариства.

  Ухвалу Вищого адміністративного суду України можна знайти за посиланням

  Переглядів: 1766 Теги: , повернутись
  11 Квітня 2014