Новини

 • Запобігання фінансовій катастрофі: оподаткування пасивних доходів

  З 1 квітня 2014 року Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі — Закон) запроваджено обов'язок для всіх фізичних осіб (резидентів або нерезидентів України) сплачувати податок на доходи фізичних осіб (далі –ПДФО) у розмірі 5% з доходів у вигляді процентів на поточні або депозитні (вкладні) банківські рахунки, вклад (депозитний) до небанківських фінансових установ згідно із законом або на депозитний (ощадний) сертифікат, незалежно від розміру вказаного доходу.
  Це сталося тому, що Законом скасовано абз. 6 п. 1 розд. ХІХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), яким була встановлена норма про незастосування ставки 5% для відсотків за депозитними рахунками до 1 січня 2015 року. Оскільки ця зміна (п. 35 розд. І Закону) набрала чинності з 1 квітня 2014 року, то з цього числа відсотки за депозитами оподатковуються ПДФО за ставкою 5%. Раніше такі доходи не включалися до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
  Проте той факт, що з 1 квітня проценти оподатковуються за ставкою 5%, Мінфін визнав технічною помилкою, яка в результаті має бути виправлена шляхом прийняття окремого Закону (щодо призупинення на період з 1 квітня до 1 липня 2014 року дії відповідних норм ПКУ в частині застосування ставки ПДФО в розмірі 5 % для процентів).
  Також, з 1 липня 2014 року Закон передбачає включення до загального річного доходу платника податку доходу, отриманого у вигляді дивідендів, виграшів, призів та відсотків, крім відсотків, сума яких не перевищує на рік 17 прожиткових мінімумів для працездатної особи (у 2014 році - 20706 грн). Не включатимуться до такого доходу відсотки і дивіденди, які не підлягають оподаткуванню відповідно до норм ПКУ.
  Оподаткування пасивних доходів, отриманих фізособами протягом звітного місяця, буде здійснювати податковий агент за ставкою 15%. У свою чергу, одержувач таких доходів повинен буде здійснити річний перерахунок.
  Потрібно врахувати, що під час проведення річного перерахунку пасивні доходи оподатковуватимуться за ставками 15%, 20% і 25% залежно від їх загальної суми. Результати перерахунку зазначаються громадянами в податковій декларації.
  Так, якщо отриманий дохід не перевищив 204 прожиткових мінімуми (а у 2014 році - це 248 472 грн), ставка податку складатиме 15%.
  Якщо сума доходу сягає від 204 до 396 прожиткових мінімумів (від 248 472 грн до 482 328 грн), до суми перевищення застосовуватиметься вже 20%.
  У разі отримання пасивного доходу понад 396 прожиткових мінімумів ставка, за якою оподатковуватиметься сума перевищення, становить 25%.
  Під час річного перерахунку нарахований до сплати податок зменшується на суму, яка вже була утримана податковими агентами. Отриману позитивну різницю податку платник повинен включити до річної податкової декларації.

  Переглядів: 1547 Теги: , повернутись
  15 Квітня 2014