Новини

 • Конституційний Суд України: статутний капітал та майно приватного підприємства є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя

  Микола Сенько, адвокат юридичної фірми Юстиція Омнібус

  19 вересня 2012 року Конституційний Суд України прийняв рішення № 17-рп/2012 у справі № 1-8/2012 за конституційним зверненням приватного підприємства „ІКІО“ щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 61 Сімейного кодексу України.

  Приводом для розгляду справи відповідно до статей 42, 43 Закону України „Про Конституційний Суд України“ стало конституційне звернення приватного підприємства „ІКІО“.

  Підставою для розгляду справи згідно зі статтею 94 Закону України „Про Конституційний Суд України“ є наявність неоднозначного застосування судами України положення частини першої статті 61 Кодексу.

  Розглянувши конституційне подання, Конституційний Суд України встановив, що вклад до статутного капіталу та виділене із спільної сумісної власності подружжя майно (кошти) передаються у власність приватного підприємства. Відповідно до статті 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності; до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом; підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю; підприємство або його частина можуть бути об’єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів. Тобто зі змісту цієї статті вбачається, що стосовно підприємства як єдиного майнового комплексу або його частини можуть виникати цивільні права і обов’язки.

  На думку Конституційного Суду України, приватне підприємство
  (або його частина), засноване одним із подружжя, – це окремий об’єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності.

  Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що статутний капітал та майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об’єктом їх спільної сумісної власності.

  До цього часу суди керувались постановою Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя". П.29 цієї постанови вказує, що відповідно до положень статей 57,  61  СК, ст. 52  ЦК майно приватного підприємства чи фізичної особи - підприємця  не  є  об'єктом  спільної  сумісної  власності подружжя. Інший із  подружжя  має  право  тільки  на  частку  одержаних доходів від цієї діяльності. Рішення Конституційного Суду України кардинально змінює підхід до цієї проблеми. 

  Залишається відкритим питання як суди будуть вирішувати питання про поділ майна господарських товарств, а також чи будуть переглядатися справи, рішення в яких вже прийняті та набрали чинності.

  Переглядів: 4046 Теги: , повернутись
  28 Вересня 2012