Новини

 • Заходи Національного Банку України щодо стабілізації гривні

  Національний банк України (далі - НБУ) ввів низку заходів для стабілізації гривні, серед яких і продовження обмеження на депозитному ринку і щодо операцій клієнтів з валютою, які діяли до 1 вересня 2014 року (постанова НБУ від 30 травня 2014 року № 328), ще на три місяці.
  Так, НБУ заборонив резидентам - погашати кредити, позики в іноземній валюті за договорами з нерезидентами, раніше строку, передбаченого договорами; банкам здійснювати операції з купівлі-продажу іноземної валюти за гривні на міжбанківському валютному ринку без поставки валюти.
  Обмежені операції з продажу готівкової іноземної валюти одній особі в один операційний (робочий) день сумою, що не перевищує в еквіваленті 15 тис. гривень в рамках одного банківської установи. Обмежені й перекази фізичними особами за межі України іноземної валюти за поточними валютними неторгівельними операціями сумою 15 тис. грн в один операційний (робочий) день; з поточного рахунку в іноземній валюті - на суму, яка в еквіваленті перевищує 15 тис. грн, але не більше 150 тис. грн в місяць (виняток - оплата на лікування в медичних закладах іншої держави, оплата навчального процесу, пенсії, аліменти тощо).
  Також банки зобов'язані обмежити видачу готівкових грошових коштів у національній валюті через касу та банкомати в межах до 150 тис. грн на добу на одного клієнта. Винятки: виплата зарплати, витрат, пенсій, стипендій, інших соціальних і прирівняних до них виплат.
  НБУ припинив випуск банками ощадних (депозитних) сертифікатів, встановив для уповноважених банків ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку не більше 1% (раніше - 5%).
  Уповноважені банки зобов'язані обмежити видачу (отримання) готівкових грошових коштів в іноземній валюті з поточних та депозитних рахунків клієнтів через каси і банкомати в межах до 15 тис. грн. в добу на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом НБУ. Зазначена вимога поширюється на видачу (отримання) готівкових коштів як у межах України, так і за її межами незалежно від кількості рахунків клієнта в одному банку. Винятком є дипломатичні представництва, а також операції щодо забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон.
  НБУ зобов'язав здійснювати видачу готівкових грошових коштів в межах України по електронних платіжних засобів, емітованих як резидентами, так і нерезидентами, виключно в гривнях. Іноземна валюта, переказана з-за кордону на користь фізичної особи-резидента і нерезидента для виплати готівкою без відкриття рахунку, виплачується одержувачу виключно в гривнях.
  Керівників банків зобов'язано взяти під особистий контроль здійснення банками операцій з торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України.
  Також НБУ зобов'язав банки купувати валюту за дорученням клієнтів не раніше 3-го операційного дня з моменту надходження заявки клієнта і зарахування гривневого еквіваленту для придбання на транзитний рахунок.
  Для попередження купівлі валюти за фіктивними договорами регулятор зобов'язав банки формувати і подавати в НБУ реєстр придбання валюти разом з документами, які підтверджують підстави такої купівлі.
  Також НБУ встановив, що на період дії коментованої постанови операційний день банку продовжується до 18:00, і операції після закінчення операційного дня відображаються банком наступного дня.
  Постанова НБУ від 29 серпня 2014 року № 540 "Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України" набрала чинності з 2 вересня і діятиме до 2 грудня 2014 року включно.

  Переглядів: 1295 Теги: , повернутись
  05 Вересня 2014