Новини

 • Що означає повернення до Конституції України 2004 року?

  Останнім часом у всіх на вустах зміна Конституції 2010 року на Конституцію 2004. Це було озвучено в Постанові ВРУ N 750-VII від 22.02.2014 р. і в Законі N 742-VII від 21.02.2014 р.
  В загальних рисах всі вже знають, що це означає повернення від президентсько-парламентської республіки до парламентсько-президентської, тобто Верховна Рада тепер матиме більше повноважень, ніж голова держави – наприклад, саме вона призначатиме Прем'єр-міністра та членів Кабміну.
  Але давайте подивимося, які ще зміни відбулися в Конституції України, та чи потягнуть вони якісь нововведення для громадян, підприємств та підприємців.
  1. Стаття 78 - народні депутати України знов не вправі не тільки мати інший представницький мандат та бути на державній службі, але й обіймати інші оплачувані посади, займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності), входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку. У разі виникнення обставин, що порушують ці вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, народний депутат України у 20-денний строк з дня виникнення таких обставин має припинити таку діяльність або подати особисту заяву про складення повноважень народного депутата України.
  Невиконання останньої норми є однією з підстав дострокового припинення повноважень депутата. Крім того, серед них тепер знов є невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України зі складу такої фракції (ст. 81).
  2. Стаття 121 - до повноважень прокуратури знов повертається нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Тобто тепер громадяни можуть у своїх заявах щодо вказаних вище випадків посилатися прямо на п. 5 ст. 121 Конституції України.
  3. Стаття 94 – вирішено питання, яка буде подальша доля закону, на який Президентом було накладено вето, але за який при повторному розгляді проголосували не менш як 2/3 депутатів. Як було прописано в Конституції, Президент зобов'язаний його підписати та офіційно оприлюднити протягом 10 днів. Але що робити, якщо Президент не поставив свій підпис? Тепер зрозуміло – такий закон невідкладно офіційно оприлюднюється Головою Верховної Ради України і опубліковується за його підписом.

  Переглядів: 1303 Теги: , повернутись
  11 Березня 2014