Новини

 • Україна розпочинає очищення влади (люстрацію)

  16 жовтня 2014 року набирає чинності Закон України від 16 вересня 2014 року № 1682-VII "Про очищення влади" (далі - Закон).
  Коментований Закон визначає правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні.
  Закон надає визначення терміну "очищення влади (люстрація)", під яким розуміється встановлена Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
  Очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах:
  - верховенства права та законності;
  - відкритості, прозорості та публічності;
  - презумпції невинуватості;
  - індивідуальної відповідальності;
  - гapaнтування права на захист.
  Законом визначено посади, щодо яких здійснюватиметься люстрація, серед яких:
  - Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністр України, міністр, керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Уряду, Голова, посадові та службові особи Національного банку України, Антимонопольного комітету України, Фонду державного майна України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, їх перші заступники і заступники;
  - Генеральний прокурор України, Голова, посадові та службові особи силових структур, керівник центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, керівник податкової міліції, керівник центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, їх перші заступники і заступники;
  - військові посадові особи Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації;
  - члени Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, професійні судді, Голова Державної судової адміністрації України, його перший заступник і заступник;
  - Глава Адміністрації Президента України, Керівник Державного управління справами, Секретаріату КМУ, Урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики, їх перші заступники і заступники;
  - члени Центральної виборчої комісії, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;
  - керівники державних підприємств оборонно-промислового комплексу, а також державних підприємств, що належать до сфери управління суб'єкта надання адміністративних послуг;
  - особи, які претендують на зайняття вищезазначених посад.
  Під люстрацію підпадатимуть особи, які сукупно займали не менше 1 року керівні посади в період з 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року (тобто, під час президентства Віктора Януковича). Їх буде звільнено із займаних посад протягом 10 днів після набрання чинності Законом. При цьому на 10 років вони будуть відсторонені від влади й не зможуть займати чиновницькі посади.
  Будуть усунені від влади на 10 років також голови обласних державних адміністрацій, всі заступники голів обласних державних адміністрацій і всі голови районних державних адміністрацій, які працювали під час президентства Віктора Януковича сукупно не менше року, а також ті, що працювали у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року і не звільнились за власним бажанням.
  Згідно із Законом, під люстрацію потраплять правоохоронці, судді, прокурори, які здійснювали незаконні затримання та судові провадження проти учасників Революції Гідності, а також ті, хто підтримував сепаратистів і терористів на сході України.
  Також чиновники будуть люстровані, якщо:
  1) були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії Радянського Союзу, Комуністичної партії України, Комуністичної партії іншої союзної республіки колишнього СРСР починаючи з посади секретаря районного комітету і вище;
  2) були обрані і працювали на керівних посадах починаючи з посади секретаря ЦК ЛКСМУ і вище;
  3) були штатними працівниками чи негласними агентами в КДБ СРСР, КДБ УРСР, КДБ інших союзних республік колишнього СРСР, Головному розвідувальному управлінні Міністерства оборони СРСР, закінчили вищі навчальні заклади КДБ СРСР (крім технічних спеціальностей).
  Усі чиновники й керівники державних підприємств пройдуть майнову люстрацію. Перевірці підлягатимуть декларації та майно їх та членів їхніх сімей на предмет законності джерел походження коштів для придбання такого майна за час перебування на посадах. Ті, хто не пройде цю перевірку, будуть звільнені з займаних посад без права повернутися у владу протягом 10 років.
  Міністерство юстиції України є уповноваженим органом на забезпечення проведення перевірок. Протягом місяця з дня набрання чинності Законом відомство утворює дорадчий громадський орган з питань люстрації для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади, до складу якого мають входити представники засобів масової інформації та громадськості.
  Для цього Міністерству юстиції України доручено в місячний строк розробити та подати на затвердження Уряду порядок проведення перевірки і план проведення перевірок за кожним органом державної влади та органом місцевого самоврядування, підприємством, у якому працюють вищезазначені особи.
  Відповідно до Закону, відомості про осіб, щодо яких встановлено заборону, вноситимуться до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", що формуватиметься та буде вестися Міністерством юстиції України.
  Процедура люстрації не застосовуватиметься до осіб, які визнані учасниками бойових дій під час проведення антитерористичної операції на сході України в установленому законодавством порядку.
  Закон вносить відповідні зміни до:
  - Кодексу законів про працю України;
  - Кримінального кодексу України;
  - Закону України "Про судоустрій і статус суддів";
  - Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції".
  Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування – 16 жовтня 2014 року (опубліковано: "Голос України" № 198 від 15.10.2014 року).

  Переглядів: 1241 Теги: , повернутись
  17 Жовтня 2014