Новини

 • Нововведення в законодавстві про місцеві вибори

  11 квітня 2014 року набрав чинності  Закон України від 8 квітня 2014 року № 1184-VII "Про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та деяких інших законів України щодо техніко-юридичного вдосконалення виборчого процесу" (далі - Закон), який зокрема визначає, що при одночасному проведенні президентських і місцевих виборів для місцевих виборів не створюються окремі дільничні виборчі комісії, а їх повноваження виконують відповідні дільничні комісії, утворені для проведення виборів Президента України.
  Загалом, Закон встановлює більш прозорі, демократичні та відкриті засади організації діяльності виборчих комісій (підвищено вимоги до кворуму на засіданнях територіальних та дільничних виборчих комісій, та прийняття ними рішень). Вдосконалено підстави та механізм голосування поза межами приміщення для голосування, шляхом більш детального регулювання зазначених виборчих процедур. Деталізовано окремі виборчі процедури та актуалізовано порядок підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях, встановлення підсумків та результатів виборів, складення і підписання відповідних протоколів виборчих комісій, транспортування і прийняття виборчої документації тощо.
  Також змінено процедуру формування територіальних виборчих комісій, підстави дострокового припинення повноважень членів виборчих комісій, а також змінено спосіб призначення їх керівництва.
  Офіційним спостерігачам надано статус суб'єктів виборчого процесу, а також розширено перелік їх прав, що сприятиме більш ефективному здійсненню ними своїх повноважень. Відповідно до вимог міжнародних та вітчизняних експертів у галузі виборчого права змінено процедуру формування територіальних виборчих комісій, підстави дострокового припинення повноважень членів виборчих комісій, а також змінено спосіб призначення їх керівництва.
  Згідно із Законом, кандидати на посади депутатів районних, міських, обласних рад та міських голів мають право на самовисування. При цьому кандидати на посади сільських та селищних голів не вносять грошової застави.
  Відповідно до нової ст. 42-1 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"  грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, а також особою, яка висувається кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі чи кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії у розмірі, що є пропорційним до кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті та визначається:
  - для кандидатів на посаду міського голови - з розрахунку 2 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного одномандатного виборчого округу;
  - для кандидатів у депутати Верховної Ради АР Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради, висунутих по багатомандатному виборчому округу, - з розрахунку 2 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців відповідного багатомандатного виборчого округу;
  - для кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті ради, висунутих по одномандатному мажоритарному виборчому округу, - з розрахунку 0,2 розміру місячної мінімальної заробітної плати на кожні 10 тисяч виборців від кількості виборців, що встановлюється як частка від ділення кількості виборців відповідних області, району, міста, району в місті на кількість одномандатних мажоритарних округів, утворених у відповідних області, районі, місті, районі в місті.
  Відповідно до Закону, рішення про призначення позачергових місцевих виборів приймається Верховною Радою України не пізніше, ніж у 90-денний строк з дня дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад.
  Законом збільшено загальний строк оскарження рішень, дій чи бездіяльності з 2 до 5 днів.
  Зміни, затверджені Законом, внесені до:
  - Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів";
  - Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";
  - Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб";
  - Закону України "Про вибори Президента України";
  - Закону України "Про Центральну виборчу комісію";
  - Закону України "Про вибори народних депутатів України".

  Переглядів: 1656 Теги: , повернутись
  16 Квітня 2014